Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

#Verzió Filmfesztivál

Matalin Dóra hvg360

„Az ember pillanatokon belül ott lehet a gödör alján” – az állam inkább évekig pereskedik, csak ne kelljen betartania a saját törvényeit

„Olyan filmet akartunk készíteni, amit ha húsz év múlva levesznek a polcról, megértik, milyen volt itt az élet” – mondta Rubi Anna dokumentumfilmes, aki hét éven át követte kamerájával az államot beperlő anyákat. A súlyos fogyatékossággal élő gyermekeiket nevelő nők arra akarták rávenni a magyar államot, hogy teljesítse kötelességét, és építsen lakóotthont, ahol gyerekeik a szülők halála után élhetnek.

Pálúr Krisztina Élet+Stílus

A hallgatás nem volt lehetőség – saját kálváriájáról forgatott filmet a japán újságíró, aki szexuális erőszak áldozata lett

Itó Siori gyermekként is megtapasztalhatta, hogy Japánban az, aki szexuális zaklatás áldozata lesz, nem sok jóra számíthat, de miután kezdő újságíróként egy nála 20 évvel idősebb, nagy megbecsülésnek örvendő férfi durván visszaélt a helyzetével, ez még inkább nyilvánvalóvá vált. Ő azonban úgy döntött, ezúttal nem hagyja magát.

Csatlós Hanna - Weisz Balázs Kult

Hát, hogy lehet így élni?! – négy film, amit az idei Verzión látni kell

A klímaválságról egyre nehezebb úgy beszélni, hogy az megüsse az ember ingerküszöbét, esetleg őszintén elgondolkodtasson, cselekvésre késztessen. Miközben a környezet pusztítását sokan közvetlenül tapasztalják meg a saját bőrükön, és ők egy pillanatra sem tudják figyelmen kívül hagyni életterük radikális megváltozását. A szerdán kezdődő 20. Verzió Filmfesztiválról most négy olyan dokumentumfilmet ajánlunk, amely szerintünk a klímaváltozással kapcsolatban nagy szemléletformáló erővel bír.

Oláh Krisztina Kult

Kegyetlen társadalmi üzenet az, hogy neked nem lehet semmi bajod, mert van pénzed vagy munkád

Egy pénzügyi igazgatóból lett biciklis futár történetét dolgozza fel Hatházi Fanni Majdnem jó című dokumentumfilmje. A rendezővel készült interjúnkból kiderül, mi visz rá valakit egy ilyen drasztikusnak tűnő váltásra és milyen fogadtatásra talál a társadalom részéről, és arról is beszélgettünk, miért kellene többet foglalkoznunk az olyan népbetegségekkel, mint amilyen a kiégés.

Csatlós Hanna Kult

„A bűnöm az, hogy eddig húztam” – egy családját titkoló magyar katolikus pap mutat rá, hogy mennyire meghaladott a cölibátus

A cölibátussal szembeni egyik érv, hogy egy olyan rendszernek az alapeleme, amely lehetővé teszi az egyházon belüli szexuális visszaéléseket. De ez csak az egyik érv. Polgár Róbert murakeresztúri plébános története teljesen máshonnan közelíti meg a papi nőtlenség problémáját: munkájukat lelkiismeretesen végző embereket veszíthet az egyház, ha továbbra is kitart az önmegtartóztatás fogadalma mellett. A döntés című dokumentumfilm feldobja a labdát, de nem játssza ki az összes lehetőséget a témában.

Vándor Éva - Oláh Krisztina - Balla István - Csatlós Hanna Kult

Tényleg az a legfontosabb, hogy el tudja szavalni a Himnuszt? Nem elég, ha szeret itt élni?

Az egymilliós követőtáborral rendelkező influenszer szomorúan üres élete; egy leszbikus szerelem a koncentrációs táborban; az írni-olvasni nem tudó iraki menekült, aki magyar állampolgár szeretne lenni és a szlovák oknyomozó újságíró meggyilkolásának története – felforgató, mélyen elgondolkodtató és helyenként csodálatos filmekkel érkezik a kedden induló Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. Íme kilenc film a programból, amit szerintünk kár lenne kihagyni.

Csatlós Hanna - Czeglédi Fanni - Balla István - Kovács Bálint Kult

Bátor csajok, politikussal vitatkozó aktivisták, sztrájkoló Uber-sofőrök – belőlük inspirálódunk az idei Verzión

A valóság rétegeit feszegeti fel a 2021-es Verzió Nemzetközi Emberi Jogi és Dokumentumfilm Fesztivál, fókuszban többek között a kallódó fiatal felnőttek problémáival, a politikai pszichiátriával, a haknigazdasággal és egy halálos betegséggel folytatott küzdelemmel. Idén is gazdag a kínálat: bár a szembenézés sosem fájdalommentes, ezzel a nyolc filmmel könnyen visszanyerhetjük a bátorságunkat és a harci kedvünket.

Czeglédi Fanni Élet+Stílus

Megszületni, felnőni, megházasodni. Ennyi?

Mit tehet egy női futballcsapat, ha hiába edz, hiába igyekszik, mégsem játszhat igazi meccset? Erről mesél Naziha Arebi Szabad a pálya című, líbiai női válogatottról szóló filmje, amely minden látszat ellenére nem egy kiszámítható, gólörömökben gazdag sportfilm: ezek a játékosok ugyanis nemcsak a pályán akarnak labdába rúgni, a társadalmi szintű változásért is küzdenek.

Csatlós Hanna Élet+Stílus

Nyolc tönkrement életet és három háztartást menedzsel

A Baptista Szeretetszolgálat emberkereskedelem elleni programjának szakmai vezetője Toszeczky Renáta szociális munkás. Feladata, hogy a prostitúcióból vagy a rabszolgasorból kimenekített áldozatok újra láthatóvá váljanak a társadalom számára. Irodája nincsen, egyedül tartja a lelket két shelter, vagyis két védett ház lakóiban. Róla forgatott dokumentumfilmet Schwechtje Mihály Védelem alatt címmel, mert nemcsak az áldozatok, de a szociális munkások emberfeletti tevékenysége is gyakran láthatatlan a többség számára. A film főszereplőjével készítettünk interjút.

Csatlós Hanna Élet+Stílus

Greta Thunberg mosolyog, táncol és azonnal átlát a politikusokon

A Greta Thunbergről szóló dokumentumfilmben a klímaaktivistának egy olyan arcát ismerjük meg, amelyet eddig nem igazán láthattunk a világ vezető politikusaira ráförmedő, számonkérő imázs mögött. Végig követjük, hogyan lett egyetlen év leforgása alatt a svéd parlament előtt magányosan tüntető 15 éves lányból a legnagyobb klímamozgalom inspirálója, és hogy egy kamasz miként kerekedett felül súlyos szorongásain, hogy a célját elérje. Az Én vagyok Greta című film bátorságra tanít.

Csatlós Hanna - Czeglédi Fanni - Balla István - Kovács Bálint Kult

„Feketén tátongó űrként hiányzik 43 ember” – szerintünk ezek az idei Verzió legjobb filmjei

November 10-én kezdődik a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál, és koronavírus-helyzetre való tekintettel most minden filmet online nézhet meg a közönség. Az esemény 12 napig tart, és elég erős a felhozatal. A legaktuálisabb film a vuhani karantén 76 napját bemutató alkotás, a legkíméletlenebb a másik iránti elkötelezettség kérdéséről az Alzheimer-kór tükrében beszélő magyar film. Igazi kockázatvállalás a Csecsenföldön üldözött melegek sorsát követő HBO-dokumentumfilm, és még egy rajzfilmben elmesélt sztori, illetve Aj Vejvej filmje is a listánkra került. Minikritikáink következnek.

1 2 3 4
Bruti: Menczer Tamás letiltott

Bruti: Menczer Tamás letiltott

Két vidéki városban is megszűnik a járási ügyészség

Két vidéki városban is megszűnik a járási ügyészség

Végzett magával a montenegrói ámokfutó, miután tíz embert megölt

Végzett magával a montenegrói ámokfutó, miután tíz embert megölt

Spar: 395 ezer bruttó lesz 2025-ben a dolgozók alapbére

Spar: 395 ezer bruttó lesz 2025-ben a dolgozók alapbére

Inflációkövető adóemelés, dráguló bankolás, bonyolódó ügyintézés – így változik az élet 2025-től

Inflációkövető adóemelés, dráguló bankolás, bonyolódó ügyintézés – így változik az élet 2025-től

Feléért vállalta volna a munkát, mint volt apósa, mégis milliárdos bírságot kapott Mészáros exveje

Feléért vállalta volna a munkát, mint volt apósa, mégis milliárdos bírságot kapott Mészáros exveje

Az Agrárminisztérium épületébe költözhet az országgyűlés

Az Agrárminisztérium épületébe költözhet az országgyűlés

Elég hozzá 4000 forint, hogy megrendüljön a bizalom a felhőben?

Elég hozzá 4000 forint, hogy megrendüljön a bizalom a felhőben?

Tűzijátékok és gáztartályok voltak a vegasi Trump Hotel előtt felrobbant Cybertruckban

Tűzijátékok és gáztartályok voltak a vegasi Trump Hotel előtt felrobbant Cybertruckban

A címlapról ajánljuk